Економічна правда Фондові перегони
Знайти

Відголоски світової кризи

Третя хвиля корекції на світових фондових майданчиках, яка набирає обертів у лютому, змусила вітчизняних інвесторів переглянути своє сприйняття фондового ринку України.
Бум створення та розвитку КУА відбувся лише протягом останніх років, тому більшість керуючих активами, які працюють у вітчизняних інвестиційних компаніях, не відчули на собі ознак рецесії та не звикли працювати на ринку, що падає.

Інвестиційні компанії України до останнього зберігали оптимістичні настрої щодо перспектив ринку, але сьогодні аналітики переглядають свої прогнози стосовно росту фондового ринку у 2008 році з 40-50% до 15-25%. І хоча Україна слабо інтегрована до світової економіки, криза може знайти свій відголосок і у нас.


Падіння без кінця, або Третя хвиля іпотечної кризи

Американські ринки на початку лютого остаточно обвалилися. Після короткострокового зростання на тлі зниження відсоткової ставки, 5 лютого американські ринки продемонстрували 3%-ове падіння. І хоча 6 лютого вдалося дещо відіграти падіння, песимістичні настрої продовжують домінувати. З початку року корекція індексу S&P 500 вже становила 9%, Dow Jones – 7,5%, Nasdaq – 13%. Російський індекс РТС утратив 16,5%, європейські ринки в середньому впали на 10%. У порівнянні з цими показниками, падіння вітчизняного ринку на 6,6% видається дуже помірним.

Головним каталізатором корекції американських ринків цього разу став вихід чергових макроекономічних даних. Індекс ділової активності у галузі послуг, який публікується щомісячно, у січні несподівано втратив 12,5 відсоткового пункту в порівнянні з груднем 2007 року і знизився з 54,4 % до 41,9%. Це значення є найменшим із жовтня 2001 року та свідчить про високу вірогідність того, що економіка США таки вступила у стадію рецесії.

Після цієї події ФРС уперше заговорила про можливі вияви "м’якої рецесії" в економіці США. Під "м’якою рецесією" мається на увазі незначний економічний спад і довгий період відновлення. "А уповільнення економічного зростання робить необхідним подальше зниження процентної ставки", - заявив голова ФРС Річмонд Джері Лекер.

На думку Лекера, найсерйозніше вповільнення темпів економічного росту вже відбулося протягом останніх двох місяців. При цьому представники уряду сподіваються, що ситуація почне виправлятися у другій половині року.

"Після того, як американські емітенти відзвітувалися, здавалось, що на ринки повертається короткостроковий позитив, але, судячи з останніх даних, говорити про відновлення ринку ще зарано. Ми вважаємо, що ринок зіткнеться з третьою хвилею рецесії", - розповів Дмитро Мошкало.

Експерти сходяться в думці, що глобальна економіка може ввійти у стан рецесії за принципом "доміно". Економічний спад у США, які споживають понад чверть світового виробництва, зменшить експорт із Китаю, Європи, Японії. А це, в свою чергу, зменшить попит азійських та європейських країн на продукцію ринків, що розвиваються.

Найбільше може постраждати Росія. Ціна на нафту продовжує падати й досягла позначки у 88 дол. Оскільки сировина є головним джерелом доходів російської економіки, інвестори продовжують продавати акції нафтогазових компаній. За словами керівника інвестиційного відділу ІК "Бонум Груп" Олександра Спасиченка, наразі вже деякі емітенти в Росії недооцінені щодо до українських аналогів, особливо в металургійному секторі, з урахуванням ринкових мультиплікаторів. "А, наприклад, Газпром, який сьогодні серед лідерів падіння, насправді має величезний потенціал, особливо за рахунок свого монопольного становища", - додав Олександр Спасиченко.


Мертвий ринок, або Недоліки вітчизняних фондових майданчиків

Український фондовий ринок продовжує рухатися за світовими тенденціями. Керуючі активами вітчизняних фондів не перестають говорити про те, що в Україні відсутні будь-які фундаментальні чинники для рецесії.

Однак не все так однозначно. З одного боку, наша економіка мало залежить від кон’юнктури на американських майданчиках. Ринок котирувань не дозволяє продавати великі обсяги, що, у свою чергу, гальмує корекцію, а ціни на акції вітчизняних емітентів вже перебувають на рівні локальних мінімумів та не мають передумов для подальшого падіння. Вступ до СОТ у довгостроковій перспективі має дуже позитивно відобразитися на сировинних галузях і не тільки.

Але, з іншого боку, поки іноземний інвестор, частка якого на вітчизняному ринку перевищує 80%, буде орієнтуватися на загальні настрої, а не на фундаментальні фактори, Україна залишатиметься заручником світової корекції. Дуже показним у цьому плані був вівторок, 5 лютого. Деякі вітчизняні гравці намагалися зіграти на новині про вступ до СОТ, однак ринок жодним чином не прореагував на цю подію.

Головною проблемою ринку ПФТС залишається організація ринку за принципом котирувань. Під час корекції ринок майже зупиняється через відсутність продавців. Великі обсяги вдається продавати тільки під час тимчасових підйомів. З одного боку, це запобігає різкому падінню, а з іншого, якщо масштаби рецесії виявляться занадто великими, іноземні інвестори можуть почати "зливати" папери вітчизняним гравцям за будь-якої ціни. За такого сценарію приблизні масштаби падіння аналітики оцінюють у 300-400%.

Звичайно, такі песимістичні прогнози поки що далекі від справдження. Якщо ж криза не знайде свого розвитку в Україні, за словами Дмитра Мошкала, можна буде говорити про те, що середньостроковим інвесторам краще залишитися з грошима; довгостроковим - купувати на локальних зниженнях. "Настав час високої волатильності - рай для спекулянтів і гравців", - додав віце-президент ІК "Фоїл".


Гра долара проти євро

Оскільки вітчизняна валюта прив’язана до американського долара, варто також ураховувати чинник валютних коливань. Останнім часом експерти наголошували на некоректності прив’язки гривні до долара, падіння якого призвело до послаблення вітчизняної валюти. Однак 5 лютого відбулася подія, яка перевернула погляд ринку на перспективи євро/долара. У Європі вийшов індекс менеджерів у сфері послуг, який у порівнянні з січнем було переглянуто з 52,0 до 50,6 пункту, крім того, роздрібний продаж в Європі впав до -2%, а в Німеччині цей показник досягнув -6,9%.

За словами віце-президента ІК "Фоїл" Дмитра Мошкала, у ситуації, коли погіршення стану економіки відбувається одночасно в США і єврозоні, долар починає рости. "У таких випадках ринок ігнорує негатив зі США, і навпаки, коли з Європи і США йде позитив, долар, як правило, падає. Це пов’язано з тим, що США вигідно, коли падіння долара відбувається на економічному рості, а ріст – підчас спаду", - додав Дмитро Мошкало.

За прогнозами аналітиків, стадія розвороту євро/долара може добігти кінця найближчим часом та досягти нижньої межі коридора 1,435-1,495 або навіть пробити його у бік пониження.

Оскільки гривня прив’язана до долара, вірогідне зростання американської валюти призведе до подорожчання гривні. Це може зменшити вартість дорогого українського імпорту, 40% якого надходить із Європи. В той же час, експортерам, які здобули тимчасову конкурентну перевагу, доведеться вгамувати апетити.

Фондові перегони
Результати гравців за 26.02.2008
Результати гравців з початку перегонів
Коментар "Економічної правди"

Завершення проекту "Фондові перегони" 27.02.2008

26 лютого завершився тримісячний марафон "Фондові перегони", під час якого керуючі активами 5 відомих інвестиційних компаній України демонстрували своє бачення в управлінні портфелями акцій.
© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".