Економічна правда Фондові перегони
Знайти

Три дні, що протверезили світ

Світові фондові ринки ставлять нові рекорди падіння, власники акцій продавали їх за будь-яку ціну. Дні 18-22 січня ввійдуть у підручники як класичний випадок паніки.
Федеральна резервна система була вимушена знизити облікову ставку в перерві між засіданнями вперше з вересня 2001 року "у зв'язку зі збільшенням загрози рецесії в американській економіці в умовах падіння світових фондових ринків і збільшення безробіття в США".

Особливості вітчизняного фондового ринку призвели до того, що індекс ПФТС скоректувався значно менше за світові індекси. Понизившись у понеділок на 2,45%, у вівторок він продовжив різке падіння, не значно відігравши кілька пунктів після обіду. За підсумками дня падіння становило 3,59%, до 1155,86 пункта.

Падіння фондових ринків підштовхувалося поганими новинами банківського сектора. Чистий прибуток банку Wachovia в 4 кварталі впав до 51 млн дол. із 2,3 млрд дол. рік тому. Списання активів по сабпрайму у банку сягнуло 1,6 млрд дол. Чистий прибуток Bank of America знизився до 268 млн дол. у третьому кварталі в порівнянні з 5,26 млрд дол. за аналогічний період минулого року.

Жахливий початок тижня, разом зі зростанням негативної статистики та рекордними банківськими списаннями змусили ФРС, вперше з вересня 2001 року, провести позачергове засідання та значно понизити облікову ставку. Зранку чутки про схожі заходи з боку ФРС, Європейського Центрального банку та Банку Англії надали деяку підтримку ринкам Європи.

Заходи Федерального резерву були сприйняті як визнання тяжкого стану економіки, тому не викликали достатньої підтримки. Аналітики стверджують, що на плановому засіданні 30 січня зниження ставки продовжать.

«Багато хто, і можливо небезпідставно, вважає, що рецесія в США вже почалася, тому зламати песимізм інвесторів радикальними заходами ФРС не вдалося. Тож одразу після невеликого відкоту падіння продовжилося», - висловив думку віце-президент ІК «Фоїл» Дмитро Мошкало.

Російські ринки у вівторок уповільнили падіння, знизившись усього на 1%. Незважаючи на оптимістичні настрої російських гравців, розкручування рецесії в США може дуже негативно відобразитися на Росії. Якщо відбудеться значне падіння попиту на сировину, впадуть ціни на нафту, і Росія програє від цього в першу чергу, адже минулого року ціни виросли на 60%, а цього року подорожчання нафти може змінитися корекцією.

За словами аналітиків, більшість гравців на ринку в Україні продавали акції, щоб тримати активи у грошах. Таким чином, зростання найближчим часом буде, найімовірніше, несуттєвим. «Зараз починається період публікації звітностей компаній, результати яких і будуть формувати настрої інвесторів надалі», - додав Дмитро Мошкало.

У довгостроковій перспективі світова криза ліквідності може дуже негативно відобразитися на Україні. Якщо іноземним інвесторам знадобляться грошові активи, вони, в першу чергу, почнуть продавати на ринках, що розвиваються і мають найбільші ризики, в тому числі і в Україні. А це може призвести до значного падіння котирувань місцевих компаній. Тим паче, на думку аналітиків, загалом переоцінені акції вітчизняних емітентів ще мають простір для падіння.

Хоча, з іншого боку, фундаментальні ознаки для масштабного розпродажу вітчизняних активів відсутні. Безумовно, світова стагнація відобразиться на Україні, але ніхто не пророкує фондового колапсу. За словами віце-президента інвесткомпанії «Фоїл», поки нерезиденти будуть виводити свої активи з України для компенсації збитків на інших ринках, вітчизняний ринок залишиться під тиском. «Однак величезний потенціал потім поверне іноземний капітал в Україну. Наша оцінка подій є позитивною, адже дозволить вітчизняним інвесторам зайти в ринок за відносно низькими цінами», - додав Дмитро Мошкало.

Більшість торгівців у світі висловлюють оптимістичні прогнози щодо скорого кінця кризи. І це зрозуміло, адже країни, що розвиваються, відчули на собі 10 років шаленого зростання і забули про те, що в економіці бувають спади. Можливо, не варто очікувати повторення рецесії 30-х рр. та падіння ВВП в США й інших розвинутих країнах, але «мильна бульбашка» США, яка роздувалася останні кілька років, має луснути остаточно, і тоді жодні дії Бернанке чи Джорджа Буша не врятують ринок.

Фондові перегони
Результати гравців за 26.02.2008
Результати гравців з початку перегонів
Коментар "Економічної правди"

Завершення проекту "Фондові перегони" 27.02.2008

26 лютого завершився тримісячний марафон "Фондові перегони", під час якого керуючі активами 5 відомих інвестиційних компаній України демонстрували своє бачення в управлінні портфелями акцій.
© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".