Економічна правда Фондові перегони
Знайти

Щомісячний огляд діяльності відкритих ІСІ в Україні (грудень 2007 року)

Залишився позаду непростий для українського фондового ринку 2007 рік. Останній місяць року в цілому став успішним, про що свідчить динаміка індексу ПФТС, який зріс на 5,91%, з 1108,53 до 1174,02 пункта.
Таблиця 1
Відкриті інвестиційні фонди станом на 31.12.2007р.


(*) Усі фонди - відкриті диверсифіковані пайові
(**) Фонд працює менше року


Таким чином, стимулюючий вплив закінчення фінансового року перекрив затяжну негативну дію світової фінансової кризи, яка була одним з основних факторів охолодження ринку в попередні місяці. Проте, незважаючи на позитивну зміну тренду доходності основного фондового індексу у грудні, він не зміг досягти тих темпів приросту, які продемонстрував наприкінці 2006 року (див. рис. 1, 2).Позитивні зміни у розвитку ринку цінних паперів у грудні відповідно позначились на динаміці українських відкритих інститутів спільного інвестування. Чисті активи відкритих фондів прискорили зростання: приріст за місяць склав 70 459 568,52 або 18% порівняно з рівнем попереднього місяця. Таким чином, сукупні чисті активи фондів станом на 31.12.2007 р. становили 461 898 395,41 грн. (без урахування ВЧА фондів, які досягли нормативів у грудні).

Головним локомотивом, що зробив найвагоміший внесок у зростання ВЧА ринку відкритих ІСІ, знову став "Парекс Український Збалансований фонд" (більше 53 млн. грн. за місяць). У той же час, деякі фонди, як і у листопаді, зазнали зменшення чистої вартості активів ("Парекс фонд Українських Облігацій" та "Ярослав Мудрий - фонд акцій"). Вийшли на позитивний результат за показником приросту ВЧА "Магістр-фонд збалансований", "СЕБ Фонд грошовий ринок" та "СЕБ фонд збалансований". Останній навіть зайняв третю позицію за приростом чистих активів (5,9 млн. грн.), а другим став фонд "Класичний" (6,3 млн. грн.) (див. рис. 3). Інші фонди не мали таких значних досягнень.


Рис. 3. Динаміка приросту вартості чистих активів українських відкритих ІСІ за грудень 2007 року

Блискавичний ріст "Парекс Український Збалансований фонд" призвів до подальшого збільшення його частки ринку відкритих ІСІ, яка на 31 грудня досягла понад 53% (майже 247 млн. грн.). Відповідно фонд "Класичний" продовжує втрачати свою частку: на кінець року вона склала 23,5% (див. рис. 4). Водночас приріст ВЧА цього фонду за рік становив понад 171%.


Рис. 4. Структура вартості чистих активів відкритих ІСІ станом на 31.12.2007 року

У грудні лінійку відкритих фондів поповнили "Дельта-Фонд збалансований" та "Дельта-Фонд грошового ринку" КУА "Дельта-Капитал". Таким чином, на кінець 2007 року в Україні діяли (були визнані такими, що відбулися) 13 відкритих ІСІ, 8 з яких досягли нормативів саме у цьому році.

Отже, концентрація ринку в цілому зменшується (середня частка одного фонду складає близько 9%), проте існує і протилежна тенденція, окреслена вище, – один із фондів прагне до монополізму.

Певна активізація ринку та позитивна динаміка наприкінці року спричинили відповідні зміни у результатах вітчизняних відкритих фондів. Так, середня доходність зросла більше ніж у 8 разів порівняно з листопадом і склала 2,92% (див. рис. 5). Коливання приросту вартості цінних паперів інвестиційних фондів, зазвичай, менше, ніж розмах доходності індексу ПФТС, що зумовлено значно меншою ризиковістю фондів.


Рис. 5. Динаміка середньої місячної доходності відкритих ІСІ за 2007 рік

За підсумками грудня найкращих результатів досяг "Магістр-фонд збалансований", що забезпечив доходність 5,95% за відповідний період, що перевищило приріст індексу ПФТС. Високий показник приросту вартості інвестиційного сертифіката – 5,09% – продемонстрував "Преміум - фонд збалансований" . Третім за доходністю став фонд "Володимир Великий" (3,56%) (див. табл.2, рис.6).

Таблиця 2

Динаміка розвитку відкритих ІСІ за грудень 2007 року
Рис. 6. Доходність вкладень у відкриті ІСІ, які діяли на початок 2007 року, банківські депозити та золото за грудень 2007 р., %*


Рис. 7. Доходність вкладень у відкриті фонди, які діяли на початок 2007 року, банківські депозити та дорогоцінні метали за 2007 рік, %*

* Мається на увазі брутто-доходність відкритих ІСІ. Чистий результат від інвестування до фондів є нижчим через необхідність сплати прибуткового податку, а також можливі комісії та інші витрати учасників (інвесторів) при вході та виході з фонду, обумовлені його регламентом. Ці витрати незначні, але вони індивідуальні для кожного окремого інвестора. Тому даний аналіз не дозволяє точно визначити чисту доходність відкритих фондів. Ці дані інвестор може отримати після консультації з представниками інвестиційного фонду.

Що стосується співвідношення ризик/доходність, то коефіцієнт Шарпа, що його відображає, у грудні був найкращим у "Преміум - фонду збалансований". Таким чином, цей фонд не лише забезпечив найкращу доходність за грудень, а й досяг найкращого показника доходу на одиницю ризику (див. табл. 3).

Таблиця 3

Коефіцієнт Шарпа для відкритих фондів*

(безризикова ставка встановлена на рівні облікової ставки НБУ станом на 31.12.2007 р. – 8,0%)

* Розрахунки зроблено на основі даних за останні 12 місяців, оскільки більш короткі інтервали є не репрезентативними.


Проведений аналіз демонструє доходність відкритих ІСІ без урахування інфляції, оподаткування. Реальний дохід інвесторів відкритих інвестиційних фондів за 2007 рік із урахуванням вказаних факторів відображено у табл. 4 (за умови, що інвестор вийшов з фонду у кінці року).

Таблиця 4

Доходність вкладень за 2007 рікОтже, у діяльності українських відкритих інститутів спільного інвестування 2007 рік ознаменувався значними досягненнями. Одним з основних його показників є середня доходність фондів на рівні 73,88% річних. На кінець року збільшився відрив лідера за доходністю, який майже удвічі примножив кошти учасників, від інших учасників ринку. Однак і найменш успішний фонд приніс своїм інвесторам понад 50% річного приросту. Такі результати є історичним максимумом для українського ринку відкритих фондів. І, зважаючи на прогнози розвитку фондового ринку й економіки України в цілому, наступний 2008 рік навряд чи принесе такі досягнення. В той же час, 2007 рік підтвердив, що для збереження і примноження коштів інвестування в ІСІ є не лише бажаним, а й необхідним.

Фондові перегони
Результати гравців за 26.02.2008
Результати гравців з початку перегонів
Коментар "Економічної правди"

Завершення проекту "Фондові перегони" 27.02.2008

26 лютого завершився тримісячний марафон "Фондові перегони", під час якого керуючі активами 5 відомих інвестиційних компаній України демонстрували своє бачення в управлінні портфелями акцій.
© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".