Економічна правда Фондові перегони
Знайти

До чого призведе підвищення облікової ставки

Перед новорічними святами Національний банк України прийняв рішення про підвищення облікової відсоткової ставки на 2 пункти, до 10% «з метою стримування інфляційного тиску».
Таким чином регулятор намагається продемонструвати свою лояльність новообраному уряду.

Підвищення ставки аж на 2%, вперше з 2002 року було ефектним, але не ефективним. Економісти в один голос висловили сумніви щодо доцільності даного кроку. В Україні облікова ставка носить радше декларативний характер. Від її значення залежить лише опосередкована вартість кредитів овернайт, які надає НБУ банкам на міжбанківському грошовому ринку та на основі облікової ставки розраховуються штрафні санкції за деякими податками та пеня за прострочення платежів.

Тим більше, за словами голови НБУ Володимира Стельмаха, монетарні чинники інфляції складають не більше 3-4 пунктів з 16,6% за підсумками року. «Висока інфляція 2007 року має інші об’єктивні передумови, які жодним чином не пов’язані з монетарної політикою НБУ», - додав він.


За словами директора інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігоря Бураковського, головними факторами прискорення інфляції минулого року було зростання цін на нафту та газ, а також ріст цін на комунальні послуги одночасно з подорожчанням продуктів харчування.

«Високі теми інфляції 2007 року – це також і глобальна тенденція, яку пов’язують зі збільшенням попиту на сировину, в тому числі нафту, чорні та кольорові метали, вугілля, кокс та с/г продукцію», - додав директор аналітичного департаменту ІК «Арт-Капітал» Володимир Оваденко

Також прискоренню інфляції сприяло збільшення грошей в економіці за рахунок зростання притоку іноземного капіталу та великих об’ємів залучень кредитних коштів в економіку банками та іншими фінансовими установами. На 2007 рік прийшовся бум споживчих кредитів, населення купувало у півтори рази більше.


Очевидно, що якщо інфляція не була викликана монетарними чинниками, то марно шукати вирішення проблеми у монетарних заходах. Навіть на існуючі монетарні чинники інфляції дії регулятора не матимуть істотний вплив.

Якщо відбудеться зростання вартості ресурсів на міжбанківському грошовому ринку, кредитні установи будуть змушені підняти ставки по кредитах і для позичальників, але це навряд чи істотно зменшить активність населення на споживчому ринку. Адже популярність послуг банків серед населення в Україні знаходиться ще в стадії свого розвитку, незначне подорожчання кредитів не зможе істотно вплинути на динаміку зростання об’ємів кредитування та інвестицій у депозити та інші фінансові інструменти.

За словами Володимира Оваденка, погіршення умов кредитування на тлі передвиборних обіцянок Тимошенко й роздутою видатковою частиною бюджету здатні хіба що призвести до помітного вповільнення темпів росту економіки

Підвищення облікової ставки НБУ є не тільки підтвердженням високих темпів зростання економіки країни, а й попередженням про необхідність більш стриманого зростання грошової маси порівняно з темпами реального росту економіки. Такі заходи регулятора можуть послугувати знаком іноземним інвесторам, що інвестиції в Україну в новому році будуть досить прибутковими. Особливо за умови стабільності вітчизняної валюти. Адже у розвинених країнах темпи зростання фондового ринку завжди випереджають темпи інфляції.

Останні коментарі
piesdos _ 14.01.2008 13:08
напомню автору, что учетная ставка фигурирет в 90 % хоз договоров как якорь для пени. также банки часто вяжут ее в условия изменения % ставки по кредиту. и многое-многое другое.
Фондові перегони
Результати гравців за 26.02.2008
Результати гравців з початку перегонів
Коментар "Економічної правди"

Завершення проекту "Фондові перегони" 27.02.2008

26 лютого завершився тримісячний марафон "Фондові перегони", під час якого керуючі активами 5 відомих інвестиційних компаній України демонстрували своє бачення в управлінні портфелями акцій.
© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".