Економічна правда Фондові перегони
Знайти

ФРС не визнає рецесії в США, Україна не звертає уваги

ФРС не виправдала надії інвесторів, скоротивши облікову ставку всього на 0,25%. Ринки відреагували падінням.
Уже більше місяця найбільш очікуваною подією на світових фондових майданчиках було засідання ФРС у вівторок 11 грудня. На відміну від України, де основною рушійною силою залишаються спекулянти, а також українські та зарубіжні новини, у Сполучених Штатах Центральний банк є досить сильним регулятором, який встановлює власні правила гри.

Одним із найпотужніших інструментів макроекономічної політики в Америці є саме монетарна політика. Як довела практика кризи другої половини 2007 року, ринок живе від попереднього засідання ФРС до наступного.

11 грудня 2007 року виявився найгіршим днем для фондового ринку США протягом останніх місяців. Федеральний резерв знизив облікову ставку на 0,25% замість бажаних 0,5%. Економісти висловлюють сумніви, що таке зниження здатне подолати кризу фінансового сектора США.

За словами віце-президента ІК "Фоїл" Дмитра Мошкала, ФРС не виправдала надії деяких інвесторів на більш різке зниження ставки, а коментарі про вповільнення розвитку економіки США завдали нищівного удару по американських індексах.

Цілком природно, що ринок акцій відповів миттєвим падінням. Індекс Dow Jones закрився з пониження 2,2%, а S&P 500 Financials Index упав на 4,9%.

"Не надихнуло інвесторів і скорочення облікової ставки, за якою видаються прямі кредити банкам, на 25 пунктів. Фінансова галузь потягнула за собою й інші галузі", - додав Мошкало.

Однак уже в середу фондовий ринок США відкрився зростанням на тлі заяв ФРС про "додаткові заходи для послаблення тиску на грошових ринках, яке пов’язують із дефіцитом ліквідності та кредитною кризою". Представники уряду також висловили занепокоєння значним падінням ринку та виразили готовність надати необхідну підтримку. Таким заходом може стати видача банкам додаткових кредитів.

"Падіння ринку було досить значним. І якщо цей рух продовжиться, то, можливо, ФРС доведеться провести додаткові збори з метою оголосити про свою готовність підтримувати ринок", - йдеться у заяві Пітера Данея з Leeb Capital Management.

Але Україна звикла не особливо звертати увагу на світові новини. За словами економіста відділу інвестиційного консалтингу ІК "Юпрас-Капітал" Олексія Білязе, найбільш поширеною була думка, що у разі зниження ставки менше ніж на 0,5% та якщо обрання Тимошенко прем’єром не відбудеться - слід очікувати корекції і в Україні.

Вітчизняний фондовий ринок, затамувавши подих, спостерігав за подіями на американському ринку та за виборами прем’єр-міністра. Але, мабуть, не ці події формували настрої його учасників. "Незважаючи на те, що песимістичні прогнози справдилися, в середу ринок рухався переважно у позитивному напрямку", - наголосив Білязе.

За його словами, хорошу динаміку продемонстрували досить популярні останнім часом підприємства машинобудівної галузі, які відновлюються після корекції листопада. Також зросли в ціні підприємства групи "Приват" на фоні новини про продаж металургійного бізнесу групі компаній "Євраз" Романа Абрамовича та Олександра Абрамова.

Позитивна динаміка перейшла і до інших підприємств галузі, які виявилися недооціненими щодо запропонованого в угоді мультиплікатора. Зростання в металургійній галузі сприяло підйому всього ринку, який у середу додав 0,97%.

"По-перше, поява нового власника для цих підприємств може сприяти збільшенню вартості бізнесу завдяки синергетичному ефекту. По-друге, можна спрогнозувати, що частину вирученої суми, а це, за оцінками експертів, до 3 млрд дол., можуть витратити на програми модернізації основних фондів феросплавного бізнесу "Привату", - пояснив аналітик "Юпрас-Капіталу".

Попри те, що з обранням прем’єр-міністра не склалося, ринок очікує, що це має відбутися до кінця тижня. Однак якщо цього не станеться, вітчизняний фондовий ринок може таки рушити навздогін світовим індексам.

Це буде ще раз свідчити про те, що український ринок піддається лише довгостроковим коливанням світових майданчиків. Зрозуміло, що рішення ФРС засмутило всіх учасників ринку, в тому числі й вітчизняних. За словами аналітиків ІК "Фоїл", тепер точно не варто очікувати швидкого новорічного ралі.

Зараз особлива увага буде прикута до новин великих іноземних компаній за результатами 4 кварталу, результати яких покажуть, чи справді наслідки кредитної кризи досі актуальні. На думку аналітиків компанії Foyil, ці звіти можуть багато в чому визначити хід торгів як на світових майданчиках, так і на українському фондовому ринку на початку 2008 року.

Але, у будь-якому разі, ухвалене напередодні рішення ФРС за більшістю прогнозів не підтримає ринок при відкритті світових майданчиків вже у новому році. Аналітики вважають, що американському центральному банку таки доведеться знизити ставку до рівня 4% і нижче, для того, щоб утримати кредитні та фінансові ринки від погіршення ситуації.

Фондові перегони
Результати гравців за 26.02.2008
Результати гравців з початку перегонів
Коментар "Економічної правди"

Завершення проекту "Фондові перегони" 27.02.2008

26 лютого завершився тримісячний марафон "Фондові перегони", під час якого керуючі активами 5 відомих інвестиційних компаній України демонстрували своє бачення в управлінні портфелями акцій.
© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".