Економічна правда Фондові перегони
Знайти

Дмитро Тарабакін: «Ми робимо наших клієнтів мультимільйонерами». Інтерв’ю, частина 2.

Продовження інтерв’ю з генеральним директором Інвестиційної групи «Драгон Капітал», який поділився планами компанії на майбутнє та поглядом на перспективи фондового ринку.
Дмитро Тарабакін

Продовження. Першу частину читайте тут.

- Як проходить цей фінансовий рік для вашої компанії?

Якщо говорити про залучення коштів наших клієнтів у ринок, то в минулому році завдяки розміщенню акцій українських компаній було залучено 540 млн. доларів, з яких наша частка склала близько 450 млн. А вже з початку цього року на ринок прийшло 1,9-2 млрд. доларів, і наша частка тут майже 1 млрд. Звичайно, що не всі угоди були публічними. На деякі з наших угод за вимогою клієнтів розповсюджується правило конфіденційності.

- Які найбільші і найвагоміші угоди провела компанія Драгон Капітал?

Найбільш публічна і велика угода – це залучення 208 млн. дол. влітку і ще 100 млн. дол. нещодавно для нашого фонду нерухомості Dragon - Ukrainian Properties & Development Plc (DUPD), який провів розміщення акцій в Лондоні. Це був прецедент, коли кошти були залучені не безпосередньо у проект будівництва, а у фонд. IPO відбулося 1 червня цього року, з моменту розміщення вартість акцій фонду виросла на 30%. Друге розміщення, яке відбулося наприкінці листопаду, проходило вже за новою ціною - +30%.

- В порівнянні попередніми роками, що змінилося у ставленні інвесторів до українського ринку?

Наші клієнти стають більш вимогливими, вони хочуть отримувати більш якісні продукти. Якщо у 2006 році інвестори особливо не звертали уваги на такі параметри як наявність міжнародного аудиту, структурованість бізнесу, детальний юридичний due diligence, рівень розкриття інформації, то зараз вони висувають більш високі вимоги щодо якісної підготовки активів. Крім того, ринок в 2006 році був дешевшим, інвестори могли приймати на себе більше ризиків за тих цін. Сьогодні ринок є дорожчим, відповідно ціна помилки є вищою.

- Поділіться планами компанії на майбутнє

План один, ми були, є, і плануємо залишатися компанією номер один на ринку. За статистикою за 9 місяців по ПФТС ми маємо 34% загального обсягу торгів акціями на ринку. Ми будемо намагатися тримати планку на цьому рівні. Зрозуміло, що конкуренція буде рости і загальний обсяг торгів буде збільшуватись. Але я сподіваюся, що ми зібрали таку команду фахівців, які здатні надавати найвищий рівень послуг на ринку і тим самим підтримувати статус лідера, який ми нікому не збираємось віддавати.

- А які плани щодо розвитку компанії по напрямках?

Сьогодні однозначно відбувається диверсифікація компанії. Якщо на початку 2000 року Драгон Капітал була просто потужною брокерською компанією, то сьогодні це група компаній, яка тільки в управлінні має близько 1 млрд. дол. Окрім брокерського бізнесу, у нас активно розвиваються місцевий бізнес з управління активами, інвестиційно-банківські послуги, а також є великий портфель власних інвестицій. І однозначно ми переходимо у таку фазу, коли для нас стає дуже важливим український інвестор. Якщо орієнтація компанії до цього року була виключно на Захід і 99,9% нашого бізнесу було саме із західними фондами і західними компаніями, то в цьому році ми переживаємо великі зміни. За наступний рік співвідношення західного бізнесу до українського може прийти до 60 на 40, а в подальшому наближуватися до 50/50.

-Який тип клієнтів є найбільш цікавим для вашої компанії?

Якщо говорити про такий сегмент бізнесу як управління активами, то ми виділяємо два типи клієнтів. По-перше, це роздрібні клієнти, які інвестують у наші фонди, або звертаються за консультацією щодо формування портфелю та виконання замовлень на біржі. До речі, з початку року вартість сертифікатів нашого фонду «Платинум» зросла на 82%. По-друге, це так звані VIP-клієнти, для яких ми є консультантом з різних питань, це і управління їхніми активами, до речі не лише фондовими. Такі послуги ми надаємо вже сьогодні. Для декількох осіб ми створили спеціальні фонди і надаємо послуги довірчого управління.

- Хто саме є для Вас VIP-клієнтом, котрим ви пропонуєте довірче управління?

VIP-клієнти - це люди, які мають бажання інвестувати у фондовий ринок від 300-400 тис. доларів. Сьогодні вже є певна кількість людей, для яких ми створили і управляємо портфелями цінних паперів розміром у мільйон доларів і більше. Якщо намагатися провести паралелі між Україною та іншими ринками, то наприклад нещодавно я зустрічався з однією польською компанією, досить відомою своєю агресивною стратегією, але вона не є лідером свого ринку. Ця компанія має сьогодні 14 тис. клієнтів. Середня сума коштів в управлінні - 330 тис. доларів. На такі цифри ми і орієнтуємося.

- Коли для цього буде створено окремий VIP-підрозділ?

Окремо так званий VIP-підрозділ ще не оформлений, але де-факто він існує. Зараз ми якраз відбираємо декілька людей, які мають вже досвід такої роботи і увійдуть до складу цього підрозділу. Цей напрямок сьогодні однозначно дуже цікавий і перспективний.

- Всім іншим ви радите звертатися до керуючої компанії?

Ми всім рекомендуємо працювати з нашим підрозділом з управління активами – Драгон Есет Менеджмент, який має один з найкращих потенціалів на цьому ринку. На сьогодні вони вже мають досвід роботи не тільки по всій в Україні, а й в Європі. У квітні 2007 р. компанія створила pre-IPO фонд Ukraine Virgin Fund I розміром 70 млн. доларів і на початку наступного року планує запустити Ukraine Virgin Fund II розміром 250 млн. доларів. Загальна ж вартість активів, які знаходяться під управлінням профільних компаній групи, складає біля 1 млрд. доларів. Тому я певен, що наші фахівці зможуть якісно і професійно управляти будь-якими грошима, незалежно від суми.


- Як ви плануєте залучати нових клієнтів?

Сьогодні в Україні стрімко зростає кількість людей, чий статок вираховується сотнями мільйонів доларів. Плюс ми працюємо з коштами власників тих компаній, які виводимо на IPO, або надаємо інші послуги. Ми робимо їх мультимільйонерами сьогодні. В багатьох з них є потреба в управлінні тими активами, які вони отримують після виходу на міжнародний ринок. З одного боку, клієнт продає частку в компанії, а, з іншого боку, в нього з'являються кошти, якими треба грамотно управляти в Україні. А якщо припустити, що в Україні уповільняться темпи зростання економіки, наші клієнти захочуть диверсифікації своїх активів не лише в Україні, а й в інші ринки.

- Як ви оцінюєте останні гучні угоди,, які провела ваша компанія для ВАТ "Креатив Групп" та мережі готелів "7 днів"?

Це були досить специфічні розміщення, вони були невеликими за обсягами і носили характер приватних угод. Вони були спрямовані на певну категорію інвесторів, які розуміються в цьому секторі, які вже інвестували у цей сектор раніше. В одному випадку мова йде про переробку в харчовій галузі, а в іншому – мережі трьохзіркових готелів. Тобто це були цілеспрямовані довгострокові інвестиції на 3-5 років. Інвестори розуміли, що ці проекти в короткому проміжку часу не будуть дуже ліквідними. Перш за все, купуючи акції, вони ставили на сильну управлінську команду, з якою вони готові працювати певний час і їх не цікавить щоденна ліквідність. Обіг цих паперів ми звичайно побачимо, але активних торгів як таких, і ліквідності буде дуже мало.

- Оператори туристичного бізнесу досить слабо представлені на фондового ринку. Як ви оцінюєте перспективи розвитку готельного бізнесу в Україні?

Таких форматів туристичних готелів, або бізнес-готелів в Україні катастрофічно не вистачає. «7 днів» - один з перших проектів у цьому сегменті. Якщо оцінювати даний сегмент взагалі, то 84% існуючого готельного фонду в Україні побудовано за часів СРСР. Кількість сучасних готелів складає лише близько 4%. В Україні на 1000 чоловік припадає лише 1,1 готельних кімнати, в той же час в Європі цей показник сягає 6-10. В Польщі наприклад 2,2.

- Чи очікується прихід нових гравців напередодні Євро-2012?

З одного боку, не варто будувати бізнес лише заради події, яка відбуватиметься місяць. Але незважаючи на це, інвестори люблять вкладати кошти в мундіалі, олімпійські ігри та інші заходи. Всі ті люди, які приїздять до нас в 2012 році повинні бачити, що Україна - це туристична держава, яка здатна приймати велику кількість гостей. Це свого роду маркетинговий хід, який повинен створити сприятливе підґрунтя, після чого люди почнуть їздити до нас. А сьогодні Україна не здатна якісно прийняти велику кількість туристів.

- Яким вибачите наступний 2008 рік?

Не певен, що саме 2008 рік, можливо 2008-2009 роки стануть роками виходу великих українських компаній на міжнародні ринки капіталу. Мова йде про Метінвест, Інтерпайп та інші. Це компанії, які будуть виходити на ринок з капіталізацією від 4 млрд. дол. Також ми очікуємо, що наступний рік буде роком реформування інфраструктури фондового ринку. Учасники ринку вийдуть з новими та більш якісними продуктами. Наприклад, наш Драгон Есет Менеджмент вже запускає недержавний пенсійний фонд «Лаурус». Частка українських грошей у наших фондах невпинно зростатиме. Тому їх вплив на ринок однозначно буде збільшуватися. Також хотілося б сподіватися, що нарешті буде прийнято закон про акціонерні товариства, який повинен зняти значну частину корпоративних ризиків.

- Чи очікуєте ви більш активної участь фізичних осіб у торгівлі на фондовому ринку?

Коли нарешті запрацює система Інтернет-трейдингу та ринку заявок, люди зможуть купувати акції на маржу, тобто почнеться маржинальна торгівля. Це безперечно додасть ліквідності, а також і волатильності в ринок. Адже, одна справа, коли ти хочеш продати, і абсолютно інша, коли ти мусиш продати.


- Які головні фактори будуть рухати український ринок в майбутньому?

По-перше, це зростання економіки в Україні. По-друге, зростання прямих інвестицій і вихід нових компаній на ринок, що призведе до збільшення його ліквідності до тих розмірів, коли вже найбільші гравці не зможуть його ігнорувати. Не виключено, що український ринок, який за результатами цього року вийшов на перше місце в світі за показником росту, може увійти до складу регіональних індексів. Нарешті, на нас звернуть увагу великі портфельні керуючі. Україна мусить стати таким ринком, який ніхто не зможе ігнорувати.

- Як ви вважаєте, 2008 рік почнеться з корекції чи криза закінчиться цього року?

Робити прогнози – дуже невдячна справа. Не думаю, що ми в цьому плані будемо якось значно відрізнятися від світу.

-Наскільки, за вашими спостереженнями вітчизняний ринок реагує на світові новини?

Безперечно, що Україна йде за світом, але вона ловить в основному довгі тренди, ми не реагуємо на тимчасові коливання. Тиждень падіння чи росту в Америці, або Європі на нашому ринку не відобразиться. А якщо це триває 2-3 тижні, лише тоді ми починаємо реагувати.

- Яким буде індекс ПФТС наступного року? Чи зможе повторити цьогорічні досягнення?

Вдвічі навряд чи зросте, але я думаю, що продемонструвати зростання від 30 до 40% - це абсолютно реально.

Останні коментарі
Роман _ 03.01.2008 13:10
Ребята, наш фондовый рынок на столько молод. Он как ребенок. Просто есть куда рости (пока фундаментальных предпосылок для кризиса нет).
Поверте, это не рекламный текс. Я - простой человек. Вложил относитлеьно небольшую сумму вначале 2005г.(в закрытый фонд), а сейчас (за 3 года) наростил капитал практически в 6 раз.
Это реально! Вопрос конечно в том, сколько этом может продолжаться. Но сейчас я, осознавая риск, собираюсь диверсифицировать вложения в более "спокойные" фонды, а также выплачу часть ипотеки.
Denis _ 27.12.2007 18:15
Справді занадто солодко звучить, але необхідно розуміти, великі прибутки можливі лише за умови велеких ризиків, які необхідно групувати та аналізувати.
Зе_Петро _ 14.12.2007 18:07
а Ви б на його мысцы таке заряджали? До чого ця реплыка - хоча Ви абсолютно правы. От тыльки коли це буде - напевно, явно не наступного року (выдвал у Вэтнам). :)
zizitop _ 13.12.2007 19:04
сладко-шоколадно-рекламный текст. чего же не рассказать о рисках для инвестора, о том, сколько он платит и т.д. о том, что такое фондовый рынок по сути, и что будет, когда иностранные инвесторы рванут на более привлекательную площадку, допустим, во Вьетнаме? Все лопнет как мыльный пузырь?
Фондові перегони
Результати гравців за 26.02.2008
Результати гравців з початку перегонів
Коментар "Економічної правди"

Завершення проекту "Фондові перегони" 27.02.2008

26 лютого завершився тримісячний марафон "Фондові перегони", під час якого керуючі активами 5 відомих інвестиційних компаній України демонстрували своє бачення в управлінні портфелями акцій.
© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".