Економічна правда Фондові перегони
Знайти
31.01.2008

Одна нога у славному минулому, інша у світлому майбутньому, а посередині...

Корабель американської економіки дав течу й трюм його продовжує наповнюватися водою. Однак юрба гав на палубі усе ще наївно вірить у спроможність ФРС легко втримати нас на плаву за допомогою декількох знижень ставки. Цей втішливий "аргумент" послужив опорою для безлічі оптимістичних прогнозів, незважаючи на приголомшуючі докази економічної й монетарної катастрофи, що зараз розгортається. Катастрофи історичного масштабу.

Merrill Lynch, що тільки-но продав владі Сінгапуру свою частку на суму $4,5 млрд., знову пустив по колу капелюх, цього разу, домагаючись прихильності Китаю й Саудівської Аравії, заради одержання конче необхідних коштів. Звичайно, ці дії були застосовані після аналогічних заходів з боку таких інвестиційних банків США, як Citigroup, Morgan Stanley й Bear Stearns. Такий сценарій розвитку подій за всіма ознаками повинен викликати розгубленість, однак більшість не звертає на це уваги.

Уже після того, як регулярна торговельна сесія на Wall Street була завершена, Standard & Poor's понизило рейтинг цінних паперів забезпечених іпотечними заставними на загальну суму більше 50 млрд. доларів США. Це ж агентство привласнило негативний рейтинг цінним паперам, забезпеченим пулом іпотек, на суму близько 217 млрд. доларів США. Standard & Poor's у своїй заяві відзначило, що період серйозних втрат ще не завершений, але тепер негативних результатів треба більшою мірою очікувати не від американських банків, а від європейських, які поки ще не показали великих списань через інвестиції в дані цінні папери. Standard & Poor's припускає, що загальна сума втрат, які понесли фінансові установи від інвестицій у забезпечені іпотекою цінні папери, може скласти 265 млрд. доларів США.

Не виключено, що песимістичним очікуванням S&P буде призначено справдитися. Нещодавно швейцарський банк UBS заявив, що його збитки, пов'язані з інвестиціями в цінні папери, забезпечені іпотекою, можуть скласти 11,4 млрд. доларів, що значно перевищує прогнози аналітиків. Учора французький банк BNP Paribas заявив, що його квартальний прибуток може зменшитися на 40% у порівнянні з минулим роком.

Проте, основною подією, якої із нетерпінням очікували інвестори на Wall Street, було засідання ФРС, на якому Бен Бернанке знизив процентну ставку на 50 базисних пунктів до 3%, що викликало короткострокову ейфорію на американському фондовому ринку. Але, як ми вже відзначали раніше, ця подія, в цілому, вже була закладена в котируваннях акцій, тому в останню годину торгів пішла закономірна фіксація прибутку інвесторами. З технічної точки зору, вчора індекс Dow Jones після оголошення ставки різко пішов нагору, досягаючи планових технічних цілей. Причому, відбувалося це на вкрай низьких обсягах, що говорить саме про спекулятивний ріст.

Що стосується довгострокових перспектив, то ми як і раніше негативно оцінюємо перспективи американського фондового ринку й зберігаємо наш прогноз у районі 10500-11000 пунктів.

Доля ринків, що розвиваються, у т.ч. й українського буде залежати від того, наскільки швидко інвесткеруючі зможуть вийти з-під гіпнозу Wall Street з його індексами, і почати орієнтуватися на фактичну корпоративну звітність.


Дмитро Мошкало

© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".