Економічна правда Фондові перегони
Знайти
11.01.2008

Лебідь, рак і... або мильна бульбашка США

На початку 2001р. економіст Стівен Роуч зробив припущення, що привело до сказу його колег: США ризикують повторити помилки Японії, допущені в 1990-х рр. Роуч, згодом головний економіст Morgan Stanley, виявив стурбованість із приводу зараження світової економіки №1 японською хворобою ще в чорні дні краху Nasdaq. Більше занепокоєння викликали не фінансові втрати, а дії політиків, що створювали видимість фінансового благополуччя шляхом надання легких грошей. Роуч охарактеризував дану ситуацію як "фіксацію бульбашок" - політику, яку Алан Грінспен тепер щосили намагається виправдати. Бен Бернанке, що змінив у лютому 2006р. Грінспена, продовжує дотримуватися тої ж стратегії. В її основі лежить віра, притаманна свого часу Банку Японії, у те, що низькі короткострокові ставки й ліквідність є ліками від падіння акцій, зниження вартості нерухомості й втрати довіри інвесторів

Учора фондовий ринок США позитивно відреагував на заяви голови ФРС Бена Бернанке про готовність американського ЦБ піти на агресивне зниження процентних ставок для запобігання рецесії в США. Це дозволило інвесторам припустити, що вже в березні базова ставка буде знижена до 3,5%. А ймовірність зниження ставки 30 січня відразу на півпроцента, до 3,75%, що у грудні оцінювалася ринком як нульова, зросла, відповідно до котирувань ф'ючерсів, до 92% (проти 68% до виступу Бернанке).

На наш погляд, виступ Бернанке, що обнадіяв учасників ринку, позитивно позначиться на ситуації в середньостроковій перспективі, і в найближчі два тижні ринки можуть рости на очікуваннях. У випадку, якщо ставку понизять на 50 базисних пунктів, це викличе короткостроковий позитивний ефект, що може вивести наш ринок на нові історичні максимуми по основних індикаторах. Однак потрясти всі світові ринки також може сезон звітностей: на наступному тижні очікується звітність Citigroup. Ці дані дадуть зрозуміти інвесторам, наскільки наслідки іпотечної кризи торкнулися компанії. Дана інформація відіграється азійськими ринками (індекс Nikkei впав на 1,9%). Азійські інвестори дуже побоюються того, що негативні результати американських фінансових груп можуть спровокувати подальші продажі азійських (у першу чергу японських) активів.

Ми радимо не робити різких рухів і дочекатися більш детальної інформації про інфляцію та платіжний баланс США.


Дмитро Мошкало

© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".