Економічна правда Фондові перегони
Знайти
09.01.2008

Світові фондові індекси взяли невдалий старт в 2008 році

Основною рушійною силою, що призвела до невдалого старту, стало посилення стурбованості щодо вповільнення темпів економічного розвитку США. Перші макроекономічні дані, опубліковані цього року, перекреслили оптимістичні показники кінця минулого року й знову змусили очікувати гальмування найбільшої економіки світу

Американські основні індекси показали значне зниження. Перша торговельна сесія виявилася однією з найгірших за кілька років, основною причиною падіння стала макроекономічна статистика, зокрема, дані з виробничого сектора США, опубліковані 2 січня, виявилися набагато гіршими за очікування. Індекс активності в американській промисловості склав у грудні 2007 р. 47.7 пункта, впавши з 50.8 у листопаді, що виявилось найнижчим з квітня 2003 року. Будь-яке значення ISM нижче 50 свідчить про зниження росту виробничої активності в США й про вповільнення економіки.

Дані по безробіттю, опубліковані 4 січня вплинули на ринок дуже негативно, адже вони виявивились набагато гіршими за прогнози. І це ще раз підтвердило справедливість побоювань можливості рецесії американської економіки. Негативні макроекономічні дані підвищують очікування інвесторів щодо подальшого агресивного зниження ставки на засіданні 30 січня. Шанси на те, що ключова процентна ставка на наступному засіданні в січні буде знижена на 50 базисних пунктів, підвищилися до 60%. Проте, покупці не стали вступати в гру на тлі опублікованих протоколів ФРС по дисконтній ставці, які продемонстрували відсутність єдиної позиції директорів регіональних федеральних резервних банків із приводу необхідності й масштабу послаблення монетарної політики. Падіння котирувань на фондових ринках продовжилося.

Аутсайдери минулого року - акції будівельних компаній і фінансових структур - залишилися в такому статусі й дотепер. Потік негативних новин окрім макростатистики продовжили чутки про те, що найбільша іпотечна компанія Countrywide Financial може оголосити про своє банкрутство, а також очікування збільшення рядом банків масштабів списання активів через кризу на ринку субстандартного кредитування. Активно знижуються акції технологічного сектора через несприятливі галузеві прогнози багатьох аналітиків інвестбанків.

Через відсутність чіткості в розумінні того, наскільки ж буде хворобливим гальмування економіки США, інвестори зволіли збільшити частку "захисних" паперів. Після дружного збільшення рейтингу з боку аналітиків цілого ряду інвестиційних домів намітилося збільшення попиту в акціях фармацевтичних, телекомунікаційних, харчових і комунальних компаній, чиї фінансові успіхи мають менший взаємозв'язок із циклом економічного розвитку.

DJIA торгується нижче важливої позначки в 12800 пунктів, і якщо до кінця тижня не повернеться вище, ризики сильного зниження в середньостроковій перспективі стануть досить реальними. Підтримки від азійських ринків чекати не варто, тому що їхня стурбованість станом економіки США не дає їм шансу на значний ріст. Їх продовжує лихорадити, при цьому єдиної тенденції руху немає. Основний індикатор ринків, що розвиваються, - індекс MSCI Emerging Markets з початку року впав на 2%. Лідерами падіння є акції експортерів, насамперед це автомобілебудівні компанії й виробники електроніки, підтримку росту роблять акції сировинних компаній.Деяку підтримку енергетичним компаніям зробив ріст цін на нафту через черговий етап геополітичної напруженості. Зокрема, знову загострилися відносини між Вашингтоном і Іраном після того, як декілька іранських військових катерів провели маневри перед американськими кораблями. Останні новини, що розбурхали нафтовий ринок прийшли з Нігерії, де з'явилися повідомлення про можливі напади бойовиків на нафтові вишки в Річковому штаті. Саме тут перебуває найбільший нафтогазовий експортний комплекс, разом з безліччю нафтових родовищ і трубопроводів. Також у черговий раз учасники торгів чекають зниження нафтових запасів у США (дані виходять сьогодні о 17.30).


Дмитро Мошкало

© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".