Економічна правда Фондові перегони
Знайти
21.12.2007

Потенціал зміцнення обмінного курсу гривні збережеться у 2008 р.

Незважаючи на очікуване збільшення дефіциту поточного рахунку платіжного балансу в 2008 році (до 8,4 млрд. дол. США або 4,9% ВВП), потенціал зміцнення гривні в наступному році збережеться.

Чистий приплив ресурсів за рахунок фінансових операцій істотно перевищить дефіцит поточного рахунку й створить надлишок пропозиції іноземної валюти на міжбанківському ринку. Позитивний баланс рахунку фінансових операцій буде забезпечений переважно за рахунок прямих іноземних інвестицій, очікуваних в 2008 р. на рівні 9,5 млрд. дол. США (з урахуванням угоди по придбанню Укрсоцбанку групою UniCredit), а також зовнішніх запозичень комерційних банків і приватних компаній.

В умовах перевищення пропозиції іноземної валюти над попитом на міжбанківському ринку, режим монетарної політики України, обумовлений МВФ як режим таргетування обмінного курсу, швидше за все, зажадає коректування. Тверда прив'язка гривні до долара США означає, що НБУ має обмежені можливості контролю темпів росту монетарної маси, що у листопаді збільшилася на 50% порівняно з листопадом попереднього року, що створює додаткові інфляційні ризики.

Коректування монетарної політики найближчим часом може відбуватися шляхом розширення коридору обмінного курсу гривні до долара США з фактичного діапазону 5,00-5,06 грн./дол. США до офіційного 4,95- 5,25 грн./дол. США, що визначений Радою НБУ в Основах грошово-кредитної політики на 2008 рік.

Крім того, ми не виключаємо, що протягом року буде переглянутий офіційний коридор обмінного курсу й затверджений більш широкий діапазон на рівні 4,80-5,25 грн./дол. США.

Більш ліберальне курсоутворення гривні до долара США дозволить зменшити інтервенції НБУ на валютному ринку й сповільнити темпи росту грошової маси. У випадку розширення валютного коридору підсиляться коливання курсу гривні на валютному ринку. У періоди припливу іноземних інвестиційних і кредитних ресурсів на валютний ринок ревальваційний тиск на курс гривні буде підсилюватися. З іншого боку, підвищення попиту на іноземну валюту в періоди сезонних платежів за енергоносії буде призводити до тимчасового ослаблення курсу гривні.

У цілому, в 2008 р. Обмінний курс гривні до долара США буде перебувати ближче до верхньої межі встановленого коридору, а середньорічний курс гривні виросте в порівнянні з рівнем 2007 р.

Очікування ревальвації гривні підсилять приплив в Україну іноземного короткострокового капіталу, що поліпшить показники фінансового рахунку платіжного балансу. З іншого боку, дорожча гривня послабить цінові переваги експортної продукції й підвищить цінову конкурентноздатність імпорту, що в середньостроковій перспективі призведе до погіршення поточного рахунку.

Зміцнення гривні позитивно вплине на діяльність компаній, орієнтованих на внутрішній ринок, і тих, хто працює з імпортною сировиною (харчова промисловість, нафтопереробка). У той же час ревальвація гривні зменшить рентабельність орієнтованих на експорт підприємств, що мають внутрішню сировинну базу (металургія). Для експортерів, що працюють із імпортною сировиною й інвестиційними товарами (хімічна промисловість, машинобудування), наслідки подорожчання гривні будуть залежати від балансу зовнішньоекономічних операцій.

© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".