Економічна правда Фондові перегони
Знайти
09.01.2008

Як вплине підвищення дисконтної ставки НБУ з 8 до 10% на економіку України?

Очевидно, підвищення дисконтної ставки НБУ на 2 п.п. - це спроба повернути темпи інфляції до помірних рівнів. Однак, на наш погляд, доцільність даного кроку досить сумнівна, тому що висока інфляція 2007 р. мала ряд об'єктивних передумов, не пов'язаних з монетарною політикою

По-перше, високі темпи інфляції в 2007 р. - це глобальна тенденція, пов'язана з підвищеним попитом на різні види сировини (у т.ч. на нафту, ЖРС, чорні та кольорові метали, вугілля, кокс), на с/г продукцію.

По-друге, високі ціни на енергоносії у світі (на рівні історичних максимумів) дали старт вторинної інфляції (через підвищення витрат на виробництво продукції й ріст накладних видатків). Особливо цей фактор актуальний для України. Після різкого росту цін на газ в 2006 р., ціни на промислову продукцію в Україні в 2007 р. виросли на 23,3%.

По-третє, зараз у світі відбувається докорінна зміна попиту на с/г продукцію, що призвело до різкого росту цін (у т.ч. і в Україні - ціни на продовольчі товари збільшилися на 22,9%).

По-четверте, росту ліквідності в Україні сприяли великі угоди по злиттю/поглинанню банків і промислових підприємств. Банківська система, що стрімко розвивається, також стала джерелом додаткових коштів в економіці, що, проте, не призвело до значного скорочення кредитних ставок для бізнесу.

Оскільки зазначені фактори мають немонетарний характер, спроби вирішити проблему монетарними засобами навряд чи виявляться вдалими.

Таким чином, підвищення дисконтної ставки неминуче призведе до росту ставок по кредитах, що боляче вдарить по малому та середньому бізнесу. Погіршення умов кредитування на тлі передвиборних обіцянок Тимошенко й роздутою видатковою частиною бюджету здатні привести до помітного вповільнення темпів росту економіки. Саме в неадекватно збільшених бюджетних соціальних виплатах ми бачимо основні ризики 2008 р.


Володимир Оваденко

Директор аналітичного департаменту, к.е.н.

© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".