Постійна адреса публікації: https://funds2007.epravda.com.ua/comments/47a1ad79c5f89/
31.01.2008 _  Економічна правда

День 39: Жах без кінця?

ВВП США у 4 кварталі виріс на 0,6% до 1,2 прогнозних відсотка. Річний приріст ВВП становив усього 2,2% до 2,9% прогнозованих. ФРС знизив ставку ще на 0,5% - до 3%, долар продовжив падіння.
Перше питання, яке виникає, – чи надовго вистачить ринкам чергових заходів ФРС? Американські ринки ще з середини січня заклали у собі пониження облікової ставки саме на 0,5%. Деякі інвестори вже задаються питанням: скільки ще необхідно часу, щоб оговтатися від шоку та почати тверезо оцінювати фундаментальні фактори? Після ейфорії, пов’язаної зі зниженням ставки, перед закриттям торгів ринки зазнали корекції, тим самим підтвердивши спекулятивний характер тимчасового зростання.

Спостерігачі за американським ринком ще продовжують сподіватися, що чергові заходи ФРС повернуть ринок до життя. Однак факти доводять протилежне. За словами віце-президента ІК "Фоїл" Дмитра Мошкала, Merrill Lynch, продавши владі Сингапуру власну частку за 4,5 млрд дол., "знову пустив капелюха по колу, цього разу намагаючись досягти прихильності Китаю та Саудівської Аравії задля отримання необхідних коштів". "Ці дії вчинили після аналогічних заходів із боку таких інвестиційних банків США, як Citigroup, Morgan Stanley та Bear Stearns. Зазначений сценарій розвитку подій має викликати як мінімум розгубленість, але більшість не звертає на нього уваги", - додав Дмитро Мошкало.

Тим паче, за даними рейтингового агентства Standard & Poor's, загальна сума втрат фінансових установ від інвестицій у забезпечені іпотекою цінні папери може сягнути 265 млрд дол. США. А за підрахунками експертів, за останні три тижні світ утратив на фінансових ринках приблизно 3 трлн дол.

Однак у вітчизняних інвесторів поки не має бути приводу для паніки. Україна дуже слабо інтегрована у світову економіку, тому й події на вітчизняному ринку не завжди корелюються з подіями на світових майданчиках. Звичайно, великі іноземні інвестори розпродавали свої активи у країнах, що розвиваються, аби покрити власні збитки від іпотечної кризи. Тим паче, США (ВВП яких становить майже чверть світового ВВП) є дуже великим споживачем сировини, особливо нафти, ціни на котру - головний чинник благополуччя Росії.

Тому, після оголошення статистики стосовно ВВП США, російський фондовий ринок знизився на понад 2% за годину до закриття. А оскільки інвестори, по суті, в нас ті ж самі, то ця подія також може негативно відобразитися і на вітчизняному ринку. "Але приводу для песимізму в нас не має бути. На сьогодні в Україні немає жодних фундаментальних умов для кризи, економіка швидко розвивається, а ринки капіталу стрімко ростуть. Мало того, жоден із наших банків не надавав іпотечних кредитів США, яких не давав тільки ледачий, навіть китайські банки примудрилися профінансувати іпотеку США", - розповів керуючий директор "Драгон Есет Менеджменту" Дмитро Ісупов.

Тож залишається лише очікувати, коли інвестори зможуть тверезо орієнтуватися на корпоративну звітність та почнуть знову інвестувати у вітчизняний ринок. Аналітики "Драгон Есет Менеджменту" очікують ралі на ринку протягом найближчих двох місяців.

А поки що - індекс ПФТС у середу знизився на 0,2%, тим самим досягши позначки в 1117,31 пункту, тож падіння з початку року становить 3,7%. Світові ринки скоректувалися на 15-20%, а лідерами падіння з початку року залишаються країни Східної та Центральної Європи, такі як Чехія, Словаччина та Румунія.

Україна ж поки залишається в очікуванні, з початку тижня левову частку торгів становлять технічні операції з маркування неліквідних емітентів. У середу, 30 січня, інвестори почали активно розпродавати акції Центренерго (-1,5%), що може негативно відобразитися на інших компаніях енергогенеруючої галузі.

Учасники проекту "Фондові перегони" 30 січня побачили непогану можливість скупитися. Це зробили керуючі портфелями "Драгон Есет Менеджменту" та "Юпрас Капіталу". Компанії намагаються заробити на короткострокових коливаннях та вихоплювати тимчасові зростання, оскільки в умовах високої волатильності та низької ліквідності ринок щодня може змінювати напрямок руху.

© 2000-2007, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".